Z medycznego punktu widzenia cellulit jest defektem tkanki tłuszczowej, polegającym na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych tkanki podskórnej oraz zaburzeniem topografii skóry, którego głównym objawem jest tzw ''skórka pomarańczowa'' (rozszerzenie porów i obrzmienie naskórka) oraz w kolejnych stadiach - materac (wgłębienia i wyniosłości na powierzchni skóry.
 

Wyróżniamy dwa typy cellulitu:

Cellulit wodny - skóra jest jędrna o prawidłowym napięciu, a jej wygląd nie zmienia się w zależności od pozycji ciała. Cellulit jest widoczny dopiero po chwyceniu skóry w fałd. Dotyczy osób z zaburzonym przepływem krwi i limfy, a więc tendencją do obrzęków i zastoju. Ten rodzaj można zwalczyć poprzez regularną aktywność fizyczną odpowiednią pielęgnację skóry oraz zdrową dietę.Ten rodzaj można zwalczyć poprzez regularną aktywność fizyczną, odpowiednią pielęgnację skóry oraz zdrową dietę!

Cellulit tłuszczowy - widoczny w każdej pozycji bez uciskania skóry - głębokie, nierównomierne uwypuklenia. Wiąże się nie tylko z nieestetycznymi zmianami, ale także dyskomfortem i bólem. Dotyczy osób z zaburzonym krążeniem krwi i nasiloną lipogenezą - odkładaniem i magazynowaniem tłuszczu w tkance podskórnej. Cellulit lipidowy może być następstwem nieleczonego cellulitu wodnego.Tutaj rekomendujemy regularną aktywność fizyczną, odpowiednią pielęgnację skóry, zdrową dietę oraz specjalistyczne zabiegi gabinetowe : kriolipoliza, laser, fala uderzeniowa czy mezoterapia mikroigłowa.

Radzimy w walce z cellulitem:

- regularnie ćwicz,
- wysypiaj się, 
- wybieraj posiłki zdrowe bogate w warzywa, owoce, białko i błonnik,
- ogranicz sól i kawę, unikaj cukrów,
- nawadniaj organizm - około 2-3 l dziennie,
- pij na czczo sok z grejpfruta (uwaga, nie dla wszystkich, narygina zawarta w tym owocu jest inhibitorem enzymów wątrobowych co może w konsekwencji powodować kumulację leków w organizmie, stąd dla bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem).
- codziennie szczotkuj ciało - (uwaga, nie dla wszystkich, jeśli występuje u Ciebie skłonność do pajączków, żylaków, prosimy aby najpierw skonsultować się z lekarzem flebologiem, czy aby na pewno można bezpiecznie szczotkować ciało - PATRZ NIŻEJ ).

Pielęgnacja pomagająca zwalczyć wodny cellulit:

RANO
Codziennie aplikuj Maskę liftingujący dekolt i szyje na ciało lub Kremowy balsam do ciała - nawilżenie i odżywienie do podstawa dla Twojej skóry.
2 razy w tygodniu rano użyj Kwas mlekowy 12% Peeling do twarzy i ciała na 10 min - po tym czasie zmyj kwas i zastosuj Maskę liftingującą dekolt i szyje albo Kremowy balsam do ciała.
Na odsłonięte części ciała stosuj codziennie spf 50 UVA i UVB.

WIECZÓR
Naprzemiennie aplikuj FACE&BODY RetinALL 0,05 i Liftingujący krem na łokcie i kolana. W dniu z retinalem wykonaj masaż Wygładzającym peelingiem do ciała, następnie zmyj go, osusz skórę i zastosuj retinal.
Uwaga! Przed użyciem Liftingującego kremu łokcie i kolana nie rób peelingu! 

CODZIENNIE rano i wieczorem należy wykonywać zimne prysznice - podczas mycia zakręcamy kurek z ciepłą wodą i opłukujemy się 30 s zimną, możemy wydłużać czas. Rekomendujemy również szczotkować ciało - uwaga, nie dla wszystkich, jeśli występuje u Ciebie skłonność do pajączków, żylaków, prosimy aby najpierw skonsultować się z lekarzem flebologiem, czy aby na pewno można bezpiecznie szczotkować ciało.

Dlaczego warto szczotkować ciało w walce z cellulitem?

To rodzaj masażu mechanicznego stanowiącego nieocenioną broń w walce z cellulitem, obrzękami oraz nadprogramowymi kilogramami wody. Sprawniejszy przepływ limfy przyczynia się również do wygładzenia skóry a tym samym zmniejszenia widoczności cellulitu! 

Jak szczotkować ciało na sucho ?

  1. Kup szczotkę z naturalnego ( nie syntetycznego) włosia, z długą rączką która umożliwi dotrzeć do wszystkich części ciała. 
  2. Rozbierz się - zacznij szczotkowanie na suchej skórze, nie pokrytej żadnym produktem. 
  3. Zacznij od stóp - wymiatającym ruchem kieruj się ku sercu. Jeśli zaczynasz od stóp, po nich przejdź kolejno na łydki, uda, pośladki i dolną część pleców. Potem dłonie, przedramiona i ramiona. Na końcu kark, również z góry na dół - do serca. 
  4. Zachowaj ostrożność podczas szczotkowania wrażliwszych okolic np piersi. 
  5. Po szczotkowaniu wskocz pod prysznic możesz zastosować Wygładzający peeling do ciała Ph.Doctor - na koniec przez 1 min zastosuj zimy prysznic.
  6. Osusz ciało i zastosuj Kremowy balsam do ciała lub maskę Liftingującą dekolt i szyje lub Retinal FACE&BODY 0,05. Szczotkowanie możesz wykonywać codziennie, pamiętaj aby czyścić szczotkę po każdym użyciu. 

 Uwaga jeśli występuje u Ciebie tendencja do pajączków, żylaków skonsultuj się z specjalistą flebologiem.

04. grudzień. 2023 — Dr n. med. Nina Wiśniewska