Co to jest rogowacenie mieszkowe?

Rogowacenie mieszkowe to jednostka chorobowa skóry, która dotyczy zarówno młodzieży jak i dorosłych. Chorobę można rozpoznać po charakterystycznych czerwonych grudkach w miejscu ujść mieszków włosów. Występują najczęściej na rękach, w okolicach pachwin, pod pachami i na nogach. Rogowacenie mieszkowe może mieć charakter przewlekły lub po jakimś czasie samoistnie ustąpić. Uznawane jest raczej za defekt kosmetyczny niż chorobę, więc bardzo często nie wymaga skomplikowanych i specjalistycznych terapii.

Zmiany pojawiają się w miejscach często depilowanych. Grudki są suche i mimo, że wyglądają na wypełnione ropą, to nie zawierają jej. Stan skóry często pogarsza się jesienią i zimą, kiedy jest ona narażona na suche i ciepłe powietrze z kaloryferów.

Przyczyny rogowacenia mieszkowego

Przyczyny należy upatrywać w odkładaniu się białka skórnego zwanego keratyną, która blokuje ujścia mieszków włosowych. Uważa się także, że powstawanie rogowacenia mieszkowego ma podłoże genetyczne. Zatkanie ujść mieszków włosowych skutkuje szorstkością i grudkowatością skóry.

Leczenie rogowacenia okołomieszkowego

Leczenie objawów rogowacenia okołomieszkowego zależne jest w dużej mierze od dobrze dobranej pielęgnacji. Nawilżanie skóry jest kluczem do poprawy wyglądu skóry objętej schorzeniem. W wielu przypadkach rogowacenie mieszkowe ustępuje samoistnie z wiekiem.

Wspomagająco w leczeniu rogowacenia okołomieszkowego zastosuj Kwas mlekowy 12% Peeling do twarzy i ciała Ph.Doctor. Złuszczy on delikatnie naskórek, oczyści, nawilży i zadziała przeciwstarzeniowo. Wpłynie regulująco na produkcję sebum. Peeling ma działanie wygładzające, pobudza produkcję kolagenu, elastyny i ceramidów.

TWARZ: Zastosuj na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy. Po upływie 10-15 minut zmyj produkt. Stosuj 1 - 2 razy w tygodniu.

CIAŁO: Zastosuj na oczyszczoną i osuszoną skórę ciała. Kwas zmyj po upływie 15 minut. Stosuj 2 - 3 razy w tygodniu.

24. październik. 2021 — Dr n. med. Nina Wiśniewska