Skóra tłusta wrażliwa (OS) to zespół cery tłustej i wrażliwej. Skórę typu OS można podzielić na cztery typy: trądzik, trądzik różowaty, pieczenie i alergia. Rozszerzone pory, trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry to elementy cery tłustej. W przypadku skóry wrażliwej subiektywna nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne (kosmetyki, leki, różnica temperatur) daje uczucie dyskomfortu: ściągnięcia, pieczenia, kłucia czy świądu. Podtyp trądziku różowatego charakteryzuje się nawracającymi zaczerwienieniami i uczuciem gorąca, którym często towarzyszą zapalne grudki i teleangiektazje. Jest również podtyp alergiczny skóry w którym mamy cechy pokrzywki kontaktowej. Jest obecny bąbel i zaczerwienienie w odpowiedzi na substancje zapachowe i konserwanty. Przyczyną zespołu OS jest nadmierne ''mycie tłustej skóry'' środkami mocno pieniącymi, zbyt częste i gęste peelingi - to w ostateczności zaburza skład lipidów skóry i uszkadza barierę lipidową. Łój odgrywa główną rolę w nawilżaniu skóry, dodatkowo stoi na straży integralności bariery skórnej. Dlatego zbyt agresywne podejście do skóry, zaburzenie bariery lipidowej może doprowadzić do rozwoju skóry tłustej wrażliwej (OS).  Do pielęgnacji skóry tłustej wrażliwej trzeba podejść ostrożnie, bardzo istotne jest zachowanie równowagi między delikatnym usuwaniem a wydzielaniem nadmiaru sebum. 

Plan pielęgnacji skóry typu OS

  1. Delikatna emulsja do mycia twarzy Ph.Doctor - myj skórę twarzy i szyi dwa razy dziennie przez minimum 1 minutę. Wieczorem zrób demakijaż swoim ulubionym produktem, a następnie zastosuj naszą emulsję do mycia.
  2. Tetra C Serum Ph.Doctor - jedną krople zastosuj rano i wieczorem tuż po umyciu twarzy. 
  3. Lipidowy krem do twarzy Ph.Doctor - zastosuj po wchłonięciu się serum Ph.Doctor. 

Pamiętaj rano o fotoprotekcji – krem z filtrem spf 50 UVA/UVB jest obowiązkowy przy skórze tłustej - wybieraj lekkie emulsje, bez alkoholu.

Rekomendujemy aby przy rozszerzonych porach i nadprodukcji sebum włączyć do pielęgnacji wieczornej produkt z retinoidami. Wybierz FACE & BODY RetinALL 0,05% i jeśli dopiero zaczynasz postępuj następująco : przez 2 tyg. stosuj RetinALL 2 razy w tygodniu,przez kolejne 3 tyg. 3 razy w tygodniu,przed kolejne 4 tyg. 4 razy w tygodniu, przez kolejne 5 tyg. 5 razy w tygodniu. 

https://phdoctorlab.pl/blogs/baza-wiedzy/ktory-produkt-wybrac-krem-do-twarzy-ze-stabilna-forma-retinalu-retinall-in-one-0-1-czy-krem-ze-stabilna-forma-retinalu-face-body-retinall-0-05

Gdy już zbudujesz tolerancje na retinal, na co zazwyczaj potrzeba minimum 2-3 miesięcy możesz pomyśleć aby dołączyć do wieczornej pielęgnacji Kwas mlekowy 12% Peeling do twarzy i ciała - w schemacie naprzemiennym, w dniu aplikacji kwasu nie stosuj retinoidów . 1-2x w tygodniu aplikuj kwas na umytą, osuszoną skórę twarzy według schematu: 1 tydzień 3 minuty, 2 tydzień 5 minut, 3 tydzień 10 minut, 4 tydzień 15 min (jest to czas maksymalny).

 Możesz stosować całą linie kosmetyczną Ph. Doctor z zespołem OS. Jeśli masz skórę alergiczną, atopową wykonaj próbę uczuleniową. Produkty Ph.Doctor zostały przebadane na osobach ze skórą suchą, skłonną do atopii, wrażliwą (badana grupa konsumencka).  Poszerzone naczynka na skórze twarzy możesz zlikwidować w gabinetach medycyny estetycznej laserem, po konsultacji z lekarzem dermatologiem. Często poszerzone naczynka na twarzy to pierwsza faza trądziku różowatego. Zwróć także uwagę na grudki, krostki a brak zaskórników - tutaj zapewne lekarz zaleci leczenie włączając preparaty na receptę. Wówczas w pielęgnacji możesz zastosować preparat bez recepty z kwasem azelainowym 15 lub 20 % (kupisz go w aptece bez recepty, bezpieczny również w ciąży jak i dla matek karmiących). 

W bazie PubMed znajdziemy publikacje w której wykazano ,że retinal (retinaldehyd) korzystnie wpływa na komponent naczyniowy trądziku różowatego (rumień i teleangiektazje) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10473962/.

Ciekawostka :  
- podaje się ,że średnia produkcja łoju u zdrowych osób dorosłych wynosi około 1mg/ 10 cm2 co 3 godziny,
 -jeśli tempo to spadnie do  <0,5 mg/ 10 cm2 na 3 godziny, może wystąpić suchość skóry,
-jeśli produkcja łoju przekracza 1,5mg/ 10 cm2 co 3 godziny, powoduje to przetłuszczanie skóry lub łojotok.
 
10. January. 2024 — Dr n. med. Nina Wiśniewska