Co na przebarwienia?

Hiperpigmentacja to ogólny termin obejmujący różne zaburzenia związane z przebarwieniami, pigmentacją i ciemnieniem skóry. Zmiany te mogą być wynikiem różnych wewnętrznych i zewnętrznych czynników, takich jak zmiany hormonalne, stany zapalne, urazy, trądzik, egzema, niektóre leki oraz ekspozycja na promieniowanie UV.
Zaburzenia hiperpigmentacyjne skóry są na ogół następstwem nadprodukcji melaniny, która rozkłada się nierównomiernie.

Do najczęściej obserwowanych zaburzeń hiperpigmentacyjnych należą: ostuda, pozapalna hiperpigmentacja i plamy soczewicowate.

  1. Ostuda (melasma) to najczęstsze przebarwienie skóry twarzy. Plamy pojawiają się na odsłoniętych miejscach, głównie na twarzy i szyi, zazwyczaj u kobiet. Mają nieregularny kształt, są rozmieszczone symetrycznie i często wiążą się ze zmianami hormonalnymi, np. w ciąży lub przy stosowaniu antykoncepcji. Uwaga: Unikaj wysokich temperatur i zadbaj o ochronę przed światłem niebieskim (HEV)

  2. Pozapalna hiperpigmentacja (PIH) - przebarwione ogniska powstają w miejscu uprzednio istniejącyh ostrych lub przewlekłych zmian zapalnych oraz po urazie Uwaga: Jeśli masz ciemniejszą karnację, wybierz krem z filtrem SPF, który dodatkowo chroni przed światłem niebieskim (HEV).

  3. Plamy soczewicowate (często nazywane "plamami starczymi" lub "plamami słonecznymi") to ciemne zmiany skórne, które pojawiają się na skutek ekspozycji na słońce.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

  1. Podstawą postępowania jest konsekwentne stosowanie preparatów chroniących przed światłem UVA i UVB- krem z filtrem min spf50 SUNSET AR Krem do twarzy na dzień z filtremSPF 50+ SUNSET SPORT SPF 50+

    • Konieczne jest również bezwględne unikanie ekspozycji na słońce

    • Unikaj wyciskania i rozdrapywania zmian trądzikiwych – dbaj o barierę lipidową skóry i unikaj agresywnej pielęgnacji.

    • Uważaj na substancje fototoksyczne – takie jak perfumy czy olejki, mogą powodować
      przebarwienia. (Berloque dermatitis to miejscowe fototoksyczne zapalenie skóry).

    Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami?

    Pielęgnacja skóry twarzy

    1. RetinALL IN ONE Krem do twarzy ze stabilną formą retinalu 0,1% by Inti Skin

    Retinal, będący pochodną witaminy A, wpływa na zmniejszenie przebarwień poprzez mechanizmy takie jak regulacja podziałów komórek, ich różnicowanie oraz działanie przeciwzapalne.

    Nasz RetinALL IN ONE Krem do twarzy ze stabilną formą retinalu 0,1% jest wzbogacony o Kwas traneksamowy oraz Kwas diglukozylogalusowy. Substancje te hamują aktywność tyrozynazy, enzymu kluczowego w procesie melanogenezy (produkcji melaniny). Dodatkowo, oba kwasy wykazują działanie przeciwzapalne, co przyczynia się do redukcji przebarwień pozapalnych. Pomagają również poprawić ogólny koloryt skóry, zmniejszając widoczność przebarwień i przyczyniając się do jej rozjaśnienia.

    Po wyrobieniu tolerancji aplikuj codziennie wieczorem.

    Jeśli masz skórę wrażliwą, zacznij od FACE&BODY RetinALL 0,05%, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień i wyrobić tolerancję.

    Po 12 tygodniach regularnego stosowania i uzyskaniu tolerancji skóry twarzy na FACE&BODY RetinALL 0,05% możesz przejść do wyższego stężenia retinalu – RetinALL IN ONE Krem do twarzy ze stabilną formą retinalu 0,1%.

    Rano stosuj krem z filtrem SPF 50 lub wyższym!

    1. Tetra C serum

    Zapobiega pojawianiu się nowych przebarwień poprzez blokowanie enzymu odpowiedzialnego za produkcję barwnika – tyrozynazy. Jest więc tzw. inhibitorem tyrozynazy. Działa na początkowe stadium melanogenezy.

    Używaj rano i wieczorem, w ilości jednej kropli.

    Rano stosuj krem z filtrem SPF 50 lub wyższym!

    1. Kwas azelainowy 15% lub 20%

    Działa na przebarwienia skórne, hamując enzym tyrozynazę, który jest kluczowy w procesie melanogenezy – syntezy melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację skóry.

    Na początek: Jeśli dopiero zaczynasz, zacznij od 2-3 razy w tygodniu, aby sprawdzić, jak Twoja skóra reaguje. Stopniowe wprowadzanie zmniejsza ryzyko podrażnień, takich jak zaczerwienienie czy lekkie pieczenie.

    Stopniowe zwiększanie: Jeśli skóra dobrze toleruje produkt, można stopniowo zwiększać częstotliwość do codziennego stosowania – raz lub dwa razy dziennie (rano i wieczorem).

    Rano stosuj krem z filtrem SPF 50 lub wyższym!

    Pielęgnacja ciała

    1. FACE & BODY RetinALL Krem ze stabilną formą retinalu 0,05%

    https://phdoctorlab.pl/blogs/baza-wiedzy/jak-stosowac-krem-ze-stabilna-forma-retinalu-face-body-retinall-0-05-na-cialo-i-swieze-rozstepy-pierwsze-wskazowki

    Przy używaniu w okresie letnim zalecamy stosowanie w dzień kremu z ochronnym filtrem SPF50 lub wyższym.

    1. Liftingujący krem na łokcie i kolana z kwasem glikolowym

    Aplikuj na czystą, całkowicie suchą skórę w pielęgnacji wieczornej. Ze względu na niskie pH produktu przy aplikacji możliwe jest lekkie szczypanie. Przy używaniu w okresie letnim zalecamy stosowanie w dzień kremu z ochronnym filtrem SPF50 lub wyższym. Używaj w dni bez retinalu.

    1. Tetra C serum

    Używaj dwa razy dziennie na skórę szyi i karku.

    Dostępne są także profesjonalne zabiegi gabinetowe, pozwalające wesprzeć proces usuwania przebarwień, takie jak lasery, radiofrekwencja, czy peelingi chemiczne. Prewencja, dobrze dobrana pielęgnacja i ewentualnie indywidualny plan zabiegowy pozwoli na osiągnięcie zamierzonych efektów.

    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33998768/

    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33151621/

    05. December. 2024 — Damian Pracki